AKNÉ TRÁPÍ TEENAGERY

Akné nejčastěji postihuje mladé lidi – teenagery. Podle výzkumu trápí 80 až 85 procent adolescentů, teda dospívající mládeže. Akné bývá nejhorší ve věku od 17 do 19 let, později postupně mizne.

Existují mezi námi asi 3 procenta lidí, kterých vyrážky trápí i ve věku od 35 do 45 let, a 8 procent dospělých se setkává s tímto problémem přesto, že ho během dospívání neměli. Velká část mladých lidí si s akné obvykle poradí sama. Ale jisté procento potřebuje víc jako jen odbornou radu kosmetičky.

Každá vyrážka je vázána na vlasový folikul, lidově řečeno na kořínky jemných chloupků, které vyrůstají na tváři. Když se vytvoří nadměrné množství kožního mazu, vznikne ve folikuly zduření, hmatatelný uzlík a na něm se vytvoří zátka, která může mít černou nebo bílou barvu. No a v této chvíli začnou pracovat kožní bakterie, které rozkládají maz. Při tomto procesu vznikají odpadové látky, které jsou živnou půdou pro vznik zánětů a vyrážek.

Kdy můžeme problém zvládnout sami a kdy je třeba vyhledat odborní pomoc? Ve většině případů stačí upravit stravovací návyky a používat správnou kosmetiku na mastnější typ pleti. Dále je potřeba dodržovat základní hygienické úkony. Pokud používáte make-up nebo jiná líčidla, je zapotřebí vždy večer řádně smýt a pleť vyčisti. V případě, kdy víme, že jeden z rodičů měl v mládí problém s akné nebo vyrážkou, je velmi pravděpodobné, že i jeho dítě bude zápasit se stejnými projevy dospívání. Tyhle rodiče obvykle vyhledávají lékaře včas, protože nechtějí, aby jejich dítě procházelo vyrážkovým peklem. Proto na otázku, kdy přijet s teenagerem k lékaři, zní jednoznačně co nejdřív. Samotná léčba akné patří do rukou lékaře. Pomoct můžou i dospívající mladí lidé a to tím, že budou dodržovat několik zásad především při problematické pleti. Jaké tyto zásady jsou a jak se je správně naučit si povíme někdy příště, v dalším článku.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář