12 tipů pro čistou pokožku bez akné

Akné netrápí jen puberťáky, vědí mnozí dospělí. Jak se však nečistot pleti trvale zbavit? Nabízíme 12 tipů pro čistou a krásnou pokožku.

1. Vyléčit akné je běh na dlouhou trať. Jediným úkonem, aby bylo všechno pryč? Uhry a především zanícené vřídky si z reklamních kampaní na nejrůznější výrobky pranic nedělají. Trvá nejméně 3 měsíce, než se nečistoty na pleti odborně (lékařem nebo dobrou kosmetičkou) zcela odstraní.

2. Akné se nevyskytuje jen v obličeji. Zvýšená aktivita mazových žlázek se vyskytuje také na hrudníku a na zádech. Na těchto místech se proto vyskytují ve zvýšené míře i zanícené vřídky. Postižena bývají také stehna, především jejich vnitřní strana.

3. Léčebná kúra otvírá a čistí póry. Hnědou kaši, kterou vám může předepsat pouze lékař (léčivé bahno, které je smíchané s teplou vodou do husté pasty), naneseme na postižené místa. Necháme asi 30 minut působit, opak opatrně setřeme vlhkým hadříkem. Důležité je, aby maska nezaschla, to by pokožku ještě více podráždilo. Tuhle masku byste měli nanášet dvakrát až třikrát týdně.

4. Někdy může pomoct i antikoncepce. Častou příčinou výskytu akné u žen je nadbytek mužských hormonů. V tomto případě může pomoci antikoncepční léčba. Látky v ní obsažené zvyšují vázaní mužských pohlavních hormonů na proteiny v krvi. Tohle řešení však konzultujte se svým dermatologem i gynekologem. Rizika hormonální antikoncepce totiž také existují a každý je snáší jinak.

5. Na akné platí pampeliška. Především u mužů dosahuje medicína pozitivních výsledků s pampeliškou a kopřivami. Pijte střídavě čaje s obou rostlin (denně 3 šálky) a za 10 dnů zpozorujete pozvolný ústup tvorby akné. Proč? Látky obsažené v obou rostlinách se postarají o odbourání jedovatých látek v organismu, čistí kůži zevnitř. Za zkoušku stojí tato metoda i u žen.

6. Poruchu může vyřešit vitamin A. Očistná kúra pomocí kyseliny vitaminu A nebo pomocí kyseliny azelainové uvolňuje na sobě pevně držící zrohovatělé buňky – póry se totiž časem uvolní a zánět zmizí.

7. Co skutečně dokážou antibiotika? Benzoylperoxid (na lékařský předpis) zabraňuje hnízdění bakterií v mazových žlázkách. Používá se vnitřně i vnějšně. Nelze jej užívat dlouhodobě.

8. Jsou země, kde se akné nevyskytuje. Například v Austrálii. Tkví to dost možná v tom, že zdejší domorodci používají na všechno olej z čajovníku. Faktem je, že extrakty z čajovníku působí vysoce dezinfekčně. Naneste nejlépe dvakrát destilovaný olej z čajovníku pomocí vatové tyčinky na postižená místa. K dostání pouze v lékárnách.

9. Jsou čokoláda a chipsy tabu? Souvislosti mezi stravovacími návyky a akné nebyly doposud jednoznačně prokázány. Ale je jasné, že je pro pokožku daleko lepší zdravá strava s množstvím přírodních produktů než třeba jen fast food a čokoládové tyčinky.

10. Vymačkávat? Jen to ne! I když pedantky dbáte na hygienu, napácháte vymačkáváním akné více škody než užitku. Jako laikové mačkáme kůži příliš, následkem pak jsou doživotní jizvy.

11. Slunce akné vysušuje? To není vždy pravda. V jedné třetině případů se může akné vlivem UV záření ještě více zhoršit. V každém případě se poraďte se svým lékařem, dříve než si lehněte na sluníčko.

12. Při stresu akné pěkně vykvétá. Duševní napětí, které trvá dlouhé léta, zvyšuje tvorbu akné. Lékařské výzkumy ukázaly, že relaxační techniky, jako je jóga nebo jiný mentální trénink, mají pozitivní vliv na naši pokožku.

 

[divider]

Masky, sprochové gely, roll-on proti akné najdete ZDE.
Kosmetika AVON

[divider]

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář