Investiční zlato můžete nakoupit i vy

Také patříte k těm, kdo jsou přesvědčení, že do zlata může investovat jen horních deset tisíc? Jste absolutně na omylu. Investiční zlaté slitky sice lze pořídit za miliony, avšak zlaté mince koupíte už asi od 1500 korun. Zlato je tedy vhodné i pro pravidelné odkládání peněz každý měsíc a Češi to konečně začínají chápat.

Dlouhá léta si investiční zlato pořizovali spíše větší investoři, kteří měli zájem zejména o slitky vyšších hmotností. Letos je ale všechno jinak. Jak popisuje zakladatel e-shopu www.zlate-mince.cz, Pavel Trtík, lidé letos nakupují ve větší míře i menší slitky o váze 1 až 5 gramů. Ty jsou cenově dostupné široké veřejnosti.

Držte peníze pevně ve svých rukou

Zlato má oproti jiným formám investic řadu výhod. Zatímco akcie padají, zlato roste. Jeho hodnota vždy vzrůstá v časech krizí, ekonomických, politických i pandemických. Obecně je považováno za vhodný nástroj k dlouhodobému uchování peněz. Nečekejte od něj vysoké výdělky a zázračné zhodnocení, to ani není jeho účelem. Spíše má úspory ochránit před inflací.

Velkou výhodou investičního zlata je, že vám dává možnost držet své finance pevně v rukou. Zlaté slitky i mince ve fyzické podobě si uchováváte doma, kdykoliv si je vezmete kamkoliv s sebou. Není problém je prodat v zahraničí, se zlatem se obchoduje po celém světě. Ostatně v zahraničí se zlatem často obchodují i Slováci, typicky jezdí nakupovat k nám do Česka.

Češi kupují malé slitky, Slováci ty větší

Kamila Bantová, ze společnosti Zlaté mince, popisuje, že slovenští investoři od západních hranic země rádi jezdí do české prodejny ve Vsetíně. Ten ze Slovenska není daleko a jízda sem se jim prostě vyplatí. V ČR jsou ceny investičního zlata příznivější, i když se uváží převodní kurz měny a poplatek za převod.

Slováci, na rozdíl od Čechů, kupují spíše slitky o hmotnosti jedné unce (1 Oz) či vyšší. Upřednostňují osobní nákup v kamenné prodejně, zatímco Češi si oblíbili nakupování zlata online.

Zájem je o švýcarské slitky i vídeňské mince

Koupit si raději mince, nebo slitky? Co se týče finanční stránky, vůbec na tom nezáleží. Obě komodity se dají sehnat od poměrně nízkých částek a v budoucnu budou stejně dobře prodejné. Pro mince mluví fakt anonymity, na rozdíl od slitků totiž nejsou číslovány. Jinak je ale volba čistě na vás.

V Česku se nevyrábí žádné zlaté cihly a slitky, prim u nás hrají ty ze švýcarské rafinerie Argor Heraeus. Jsou světově proslulé a prodávají se za nízkou cenu ve srovnání s dalšími slitky.

Co se týče mincí, zájem je o vídeňské mince Wiener Philharmoniker a také o zlaté dukáty. Ty mají navíc sběratelskou hodnotu, vydávají se v omezeném množství a v tradiční velikosti i ryzosti. Máte tedy možnost koupit si dukát přesně v takové podobě, jakou kdysi ustanovil sám Karel IV. Za jeho dob se dukáty razily ze zlata těženého v Jílovém u Prahy.

Stříbro raději ne

Vedle zlata lze investovat i do jiných drahých kovů, příkladem za všechny může být stříbro. Stříbrné mince a slitky jsou levnější než ty zlaté, pořídíte je i pod tisícovku. Rovněž hodnota stříbra v čase stabilně roste, takže peníze uchová poměrně dobře. Má ovšem jednu nevýhodu – při jeho nákupu platíte DPH, 21 % je odváděno do státní kasy. Jediné investiční zlato je od DPH osvobozeno.

Čím více peněz se dostává do oběhu, tím více ztrácí na hodnotě. Nemusíte být obrovský investor, každý, kdo má úspory, by se měl snažit je ochránit. Ti, kdo investovali do zlata již před lety, z tohoto rozhodnutí nyní těží. Vy můžete nakoupit právě nyní a z dobré investice se radovat v budoucnu. Nakoupit investiční zlato online je skutečně snadné a stejně jednoduché je opět ho směnit za peníze.

Autor příspěvku: admin