Vlastnosti softshellu – Proč se vyplatí investovat do kvalitní pánské softshellové bundy?

Pojem softshell jste už jistě někdy slyšeli, obzvláště ve spojitosti s oblečením. Co je to ale ten softshell? A proč je vlastně tak úžasný? Nebo je to jen taková módní vlna?

Materiál a jeho jedinečné vlastnosti

Softshell je funkční, vícevrstvý textilní materiál odolný vůči vodě a větru. Kromě toho je ale také prodyšný a paropropustný, takže na rozdíl od dříve používaných materiálů odvádí vlhkost pryč od těla.

Povrch materiálu je pružný a měkký. Díky polyuretanovému filmu na něm neulpívají kapky deště, které po něm jen stečou, ani sníh. Co se týká vnitřního materiálu, u lehčích variant jím bývá jersey, u teplejších microfleece.

Oblečení z tohoto materiálu je vhodné především pro outdoorové aktivity v místech, kde se různě mění počasí, fouká vítr či prší. Pokud se při fyzické aktivitě navíc zpotíte, nezůstane vlhký pot na vašem těle, ale látka ho pomůže odvést od těla pryč a vy díky tomu neprochladnete.

Jak správně softshellové oblečení nosit?

Z tohoto oblíbeného materiálu se vyrábí především bundy, kalhoty, ale i boty. Pokud si ale myslíte, že oblečete triko, na ně softshellku a vyrazíte do hor a bude vám fajn, tak vás vyvedeme z omylu. Sofshell je sice nepromokavý a větruvzdorný, ale rozhodně není samospásný. Je určen k tzv. cibulovému způsobu oblékání. Je tedy nutné ho správně vrstvit a kombinovat. Vhodné je pod softshellovou bundu oblékat další funkční oblečení, jako jsou tílka, trika, mikiny či svetry. Dokáže však také nahradit nejen tuto třetí – ochrannou – vrstvu, ale za vhodných podmínek nahradí i vrstvu druhou – izolační.

Softshellová bunda nejen pro sport

Jak jsme již zmínili, díky svým vlastnostem jsou tyto přechodové bundy ideální pro outdoorové aktivity, sporty a horskou turistiku. Disponují užitečnými detaily jako stojáčkový límec, odepínací kapuce či nastavitelné rukávy.

Když se podíváte do e-shopu Bolf.cz, zjistíte však, že díky modernímu vzhledu můžete pánskou softshellovou bundu nosit i do města, s přáteli na oběd či do zaměstnání. Bundy jsou nejen kvalitní, ale i dobře vypadající a módní. Pokud tedy muž dbá nejen na funkčnost, ale i vzhled, je toto skvělá volba.   Co se týká barevnosti, vybere si opravdu každý, ať už dává přednost klasice v podobě černé či šedé, nebo má v oblibě výraznější barvy, jako je modrá, vínová či neonově zelená. Střih perfektně zvýrazní postavu a podtrhne mužné rysy.

Jak postupovat při výběru softshellového oblečení

Pokud vybíráte softshellové oblečení poprvé, zaměřte se na tyto parametry:

    • Nepromokavost – Materiál je nepromokavý, pokud odolá tlaku alespoň 1300 mm, než začne propouštět první kapky vody. U tkaného softshellu se setkáme s hodnotami do 5000 mm, u membránového mohou hodnoty přesáhnout i 30000 mm.
    • Větruvzdornost – Všechny sofshelly jsou větruvzdorné. Vysokou odolností však disponují pouze membránové. Čím vyšší je ale větruodolnost, tím nižší je prodyšnost.
    • Prodyšnost – Označení RET nám říká, jaká energie je třeba k odpaření vody. Čím nižší je RET, tím je látka prodyšnější. Pokud je RET menší než 6, je prodyšnost velmi dobrá. V rozmezí 6-13 je dobrá, 13-20 uspokojivá, nad 20 už neuspokojivá.

Autor příspěvku: admin