Jak si správně vybrat barvu na vlasy

V drogeriích jsou regály s tónovacími přípravky a barvami na vlasy dlouhé a mnohdy nepřehledné. V čem jsou rozdíly a jak můžete najít výrobek, který vám bude vyhovovat?

Nejprve si musíme uvědomit zda chceme vlasy nabarvit trvale, nebo barvu vlasů pouze oživit.

Pokusím se vám popsat jednotlivé přípravky tak, aby byla vaše orientace snažší.

Tónovací tužidla

Obalí vlas barevnými a lesklými pigmenty jako jemná filmová vrstva. Vlasu dodají pevnost, objem a jako normální tužidlo se smývají po prvním mytí. K dostání jsou ve spreji i jako pěnové tužidlo v několika barevných odstínech. Při výběru odstínu musíte přihlédnout k barvě vašich vlasů, protože tužidla nemají schopnost barvu vlasů změnit, pouze doladí odstín.

Tónování vlasů dosáhneme bezoxidačními přelivy

Tónování vydrží šest až osm mytí, protože molekuly barev se ukládají do šupinaté vrstvy povrchu vlasů. Přitom ale vzniká jen volné spojení a barva se postupně vymývá. Bývá v krémové podobě, většinou v sáčcích pro jedno použití. Vhodné pro zintenzivnění vlastní barvy vlasů. S šedými vlasy si však neporadí (překrývá jen asi z 30 procent) a zesvětlit vlasy také nedokáže. Tónovací přelivy obsahují pečující látky a jsou k vlasům velmi šetrné vlasy jsou po jejich použití lesklé a hebké.

Intenzivnějšího tónování dosáhneme oxidačními přelivy

Vždy se skládají nejméně ze dvou složek /barvícího krému a oxidantu 3%/ které se před použitím smíchají dohromady, aby na sebe mohly vzájemně působit. Způsobují mírné nabobtnání vlasů a ukládají do jejich povrchové vrstvy malé částečky barviva, které se pomocí oxidační složky promění ve větší molekuly barev. Protože nelze vlastní barevné pigmenty proměnit trvale, barviva se po několika týdnech zase smyjí. Tím nedochází k viditelným odrostům. Navíc dodávají vlasům hluboké zářivé barvy, ale nedokáží radikálně změnit výchozí barvu. Možné je zesvětlení maximálně o dva odstíny. Podíl šedých vlasů dokáží překrýt až z 50 procent.

Pozor na výběr odstínu podle mé zkušenosti přírodní hnědé odstíny chytají hodně tmavě, tak vyzkoušet nejprve odstín světlejší, než jaká je vaše představa.

Barvy na vlasy:

Působí ve vlase dlouhodobě, otvírá šupinatou vrstvu vlasů a tlačí barvící pigmenty hluboko do struktury vlasů. Tam se působením oxidace změní v molekuly barev, které jsou tak velké, že překryjí molekuly původní a zůstávají ve vlasech trvale. Nevýhodou jsou viditelné odrosty, které se musí dobarvovat podle toho, jak rychle vám vlasy rostou, zpravidla za čtyři až šest týdnů. Proto k barvení přistupujte po dokonalé rozvaze o určení odstínu, těžko se chyba vrací zpět zvlášť u odstínů tmavých.

Pozor na červené odstíny při barvení šedivých vlasů, pokud je barva příliš světlá, šedivé vlasy zbarví jasně červeně a to nevypadá dobře. U šedivých vlasů se přidává část barvy přírodní ve stejném odstínu.

U blond odstínů musíte mít na mysli, že lze vlasy zesvětlit maximálně o 3 odstíny.

Melírovací přípravky:

Melírování vlasů doma vůbec nedoporučuji , většina přípravků se kterými jsem se setkala jsou agresivní a mohlo by se vám stát, že vlasy nevratně poškodíte.

Ještě na závěr: barevná škála je desetistupňová č.1-černá, č.10-blond

[divider]

Autor: Zdena Černá

Autor příspěvku: admin