Už žádné hnědé skvrny

Hyper-pigmentace, tedy nežádoucí hnědé skvrny můžou vznikat dvojakým způsobem. Zvýšenou tvorbou melaninu (kožního pigmentu) v takzvaných melanocytech (buňkách tvořící pigment) nebo zvýšením počtu melanocytů.

Hnědé skvrny můžou být projevem závažnějšího onemocnění, například při nemocech nadledvin, štítné žlázy, tumorech vaječníků nebo poruchách jater. Můžou však vznikat i z bazálních příčin a to tak, že některé látky přítomné v lécích nebo kosmetických přípravcích zvyšují citlivost na slunečné záření.

Největší skupina hyperpigmentace (až 80 %) však vzniká po nadměrném opalování. Název „photoaging“ nebo foto stárnutí je většině z nás dobře známy. Jde o předčasné stárnutí kůže vlivem slunečního záření. Móda dobronzova opálené pokožky a stále oblíbeného celoročního opalování v soláriích si později vybere svoji daň.

V dnešní populaci se u žen kolem třicítky objevují první známky předčasného stárnutí pokožky. A nejsou to jen první vrásky, ale i ztenčení kůže, zdrsnění její povrchu, rozšíření pórů, ale především hnědé, nepravidelně splývající pigmentace na tváři, které neumíme stoprocentně překrýt ani kvalitním make-upem.

Problém s nepravidelnou pigmentací je problémem i pro lékaře. Léčba zpravidla trvá několik měsíců a je úspěšná jen tehdy, kdy pacient pochopí nevyhnutnou vyhýbat se slunečnímu záření a respektuje zákaz opalování v soláriu. Více či méně účinné jsou i bílící krémy, které ovlivňují produkci pigmentu na úrovni melanocytů. Většina z nich obsahuje především hydrochinon a kyselinu kojovú. Léčba musí být i v neslunečním období každodenní a trvá několik měsíců, někdy až půl roku, kým zpozorujeme výraznější zblednutí pokožky.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář